Fotogaléria

AKCIE

,,Keď deti pomáhajú“

Vianoce sú obdobím pokoja, lásky a vzájomnej pomoci a presne takto sa zachovali deti zo Špeciálnej základnej školy Karpatská, keď sa rozhodli venovať našim seniorom svoj čas a vyrobili im krásne vianočné balíčky. Ruku k dielu pridali aj pani učiteľky a rodičia, ktorí deťom s darčekmi pomohli. Vianočné prekvapenie nám deti priniesli osobne, čo našich klientov  nesmierne potešilo, niektorých až dojalo k slzám. Aj napriek aktuálnej situácii a nutnosti dodržania opatrení malo toto stretnutie tú správnu atmosféru. Pre návštevu si pripravili aj krátky hudobný program za doprovodu pani Emky a upiekli im vianočné pečivo. Za krásne gesto veľmi pekné ďakujeme a dúfame, že takýchto stretnutí bude v budúcnosti viac.  

Október – mesiac úcty k starším

Ďakujeme deťom a žiakom zo ŠZŠ s MŠ Karpatská, ktorí nám pripravili príjemné prekvapenie v podobe obrázkov a vyrobených šálok s pribaleným čajíkom. Naši seniori boli radi, že aj v tomto ťažkom období na nich niekto myslí a priniesol im darček s prekvapením. Ešte raz ďakujeme pani učiteľkám a deťom. Veríme, že budeme mať možnosť sa aj osobne stretnúť.  

Nech žijú septembroví oslávenci

September v našom zariadení je silne zastúpení oslávencami, pripomínajúcimi si svoje narodeniny i meniny. Tento rok sme si spoločne zavinšovali a zaspievali 27.9.2021. Okrem meninových oslávencov – Rozálky, Ľudmily, Márie, sme mali aj 6 narodeninových oslávencov – p. Jarku, Janku, Pavla, Cyrila, Emku a Elenku. K životnému jubileu p. Jarky bola pripravená výborná poschodová torta , na ktorej si pochutili ako klienti tak aj zamestnanci. Pani Emka zabezpečila neskutočné občerstvenie prostredníctvom svojich príbuzných. Srdečné pozdravy a gratulácie umocnilo aj hudobné prekvapenie – dlhoročný muzikant a tanečník p. Karol zaspieval známe slovenské pesničky každému na želanie. Jeho vtipné príbehy a zážitky spríjemnili posedenie pri kávičke a nielen oslávenci si užili slávnostný deň.

Výlet do zemi zvanej „Tál“.

Začíname trochu záhadne a určite sa viacerí pýtate, kam sme sa to vlastne 20.augusta 2021 s našimi obyvateľmi vybrali. Keďže máme v našom zariadení silne zastúpenú kresťanskú komunitu, vybrali sme sa na miesto nad hradom Pajštún, pri obci Stupava a Mást – presne do Mariánky, kde sa nachádza farský kostol, ktorý je zároveň menšou bazilikou, zasvätenou narodeniu blahoslavenej Panny Márie. Toto miesto je často navštevované pútnikmi nielen z Bratislavy a okolia – a preto sme pripravili prekvapenie a výlet aj pre našich klientov. Napriek tomu, že sa niektorí – hlavne imobilní – klienti s obavami pripravovali na výlet (nevedeli či zvládnu nástup a cestu autobusom, pohyb po kostole a areáli) celý priebeh akcie bol výborný. Cestou tam znel celým autobusom smiech a známe ľudové pesničky – naši seniori sa zmenili na veselých, rozradostených ako keby študentov, cestujúcich na školský výlet. Prehliadka kostola bola spojená i so stretnutím s p. farárom, ktorý nám veľmi pútavo porozprával o histórií pietneho miesta. Potom sme sa spoločne presunuli k Lurdskej jaskyni, a samozrejme nevynechali sme Svätú studňu, kde si všetci nabrali povestnú svätú vodu. Každý chcel totiž pocítiť jej „zázračnú moc“. Deň bol krásne slnečný, pozitívna atmosféra a nálada umocňovala duchovný rozmer akcie. Cesta naspäť ubehla veľmi rýchlo – nakoľko každý sa chcel zdôveriť a podeliť so svojimi dojmami a pocitmi. Niektorí zaspomínali na svoje bývalé návštevy Mariatálu. Opäť sa vydarila jedna milá akcia 😊.    

Výlet vláčikom Blaváčikom

Po dlhých 18 mesiacoch opäť v uliciach Bratislavy 18. jún 2021 viacero obyvateľov nášho zariadenia túžobne očakávalo. Na ten deň totiž HESTIA, n. o. zorganizovala pre svojich klientov výlet do historického centra Bratislavy červeným starodávnym vláčikom – všetkým dobre známym ako Vláčik Blaváčik. Po dlhých mesiacoch izolácie od verejnosti a zavretia počas pandémie nového koronavírusu bolo príjemné sledovať zvedavosť, vzrušenie a nedočkavosť v očiach našich starkých. Napriek tomu, že niektorí sa obávali, či zvládnu nástup do vláčika, napriek horúcemu slnečnému dňu – výlet dopadol nad očakávania. Všetci 16 prihlásení seniori boli z výletu nadšení, niektorí neskrývali údiv nad novými stavbami a realizovanými rekonštrukciami. Napriek tomu, že všetci boli z „Prešporku“ – veľmi užitočná pre všetkých bola prednáška sprievodkyne Andrejky, ktorá veľmi pútavo vedela rozprávať ako o dejinách Bratislavy, tak priblížiť i históriu významných architektonických mestských pamiatok. Prechádzajúc okolo Luxorky – pani Anička si s nostalgiou zaspomínala na jej pravidelné akcie s umelcami tzv. „Čaj o piatej“, kde p. Ladislav Chudík často krásne recitoval. Ostatní zase upozorňovali na svoje pracoviská, obchody, námestia – kam radi chodievali. To všetko sprevádzali úsmevy a natešené pozdravy a kývanie okoloidúcim občanom – hlavne mamičkám s deťmi. Prechádzajúc okolo hlavnej brány nádvoria Bratislavského hradu bolo viacerým ľúto, že vláčik nešiel aj na hrad. Takže máme inšpiráciu aj do ďalších dní …a museli sme sľúbiť, že „prehliadka hradu bude nabudúce 😊

Posedenie v Centre rodiny

Dňa 27.7.2021 sme sa opäť zúčastnili posedenia v Centre rodiny. Pozvanie sme dostali od sociálnej pracovníčky z Centra rodiny, s ktorými sme na jar nadviazali spoluprácu. Na toto stretnutie sme sa tešili o to viac, pretože sme už dopredu vedeli, že tam bude hrať a spievať aj amatérska spevácka skupina z Myjavy. Naši obyvatelia sa tak tešili, že už hodinu predtým boli nachystaní v záhrade pri aute. Už z diaľky, ako sme sa blížili k zariadeniu, sme počuli hudbu – speváci si už skúšali svoje piesne. Po príchode na miesto, nás už vítali zamestnanci z Centra rodiny. Na stoloch bolo opäť chutné občerstvenie, v podobe koláčikov, slaných pochúťok, či ovocia. Hudobný program sprevádzal folklórny spevák a muzikant p. Miroslav Dudík, ktorý v sprievode huslí spieval ľudové piesne. Naši obyvatelia sa zapojili do spevu, niektorí si aj zatancovali. Nasledovala veľká diskusia, kde sa spomínali texty známych aj menej známych pesničiek. Opäť sme odtiaľ odchádzali plní pozitívnych emócii, zážitkov a dobrej nálady. Sme veľmi vďační za spoluprácu s Centrom rodiny a už teraz sa tešíme na ďalšie spoločné podujatie.

Kanisterapia – dobrovoľníčka Danka a psík Ami

Od júna 2021 sa nám rozšíril okruh dobrovoľníkov o psíka Amiho, ktorý so svojou paničkou Dankou navštevuje našich klientov v rámci kanisterapie. Väčšina klientov počas svojho života mali vlastného psa alebo iné domáce zviera a vďaka Amimu sa im vynárajú spomienky na domov. Ich návštevy prebiehajú rôzne – klient vedie psa popri nohe, dáva mu povely za odmenu, vedú spoločné rozhovory a spomínajú svojich domácich miláčikov. Niekedy ale stačí len ich vzájomný kontakt a obyčajný dotyk. Aj klienti, ktorí obvykle nevyhľadávajú spoločnosť ostatných, sa začínajú každý mesiac tešiť na Amiho, pretože znamená pre nich nové dobrodružstvo. Od prvého dňa sa stali veľmi obľúbenou a očakávanou návštevou, ktorá vždy vyčarí klientom úsmev na tvári a pozitívne vplýva na ich psychiku a zdravotný stav.

Cestovanie s Kaleido – virtuálne zážitky

V máji 2021 nás oslovila spoločnosť Flying Kale s.r.o., ktorá vyvinula aktivizačný nástroj Kaleido, ktorého názornú ukážku sme mali možnosť vidieť na konferencii poskytovateľov sociálnych služieb. Vďaka tomu zariadeniu seniori s obmedzenou pohyblivosťou môžu cestovať – navštevovať svet ďaleko za hranicami svojich zariadení cez virtuálnu realitu. Keďže sa nám myšlienka veľmi páčila a zaujal nás samotný prístroj, na prvé 3 mesiace sme využili nájom Kaleida a v júni sme mali už prvých cestovateľov. Pomocou Kaleido okuliarov naši seniori slobodne cestujú zatiaľ do 24 krajín sveta. Boli sme už v Českom Krumlove, prešli sa po Karlovom moste, plavili sa na gondole v Benátkach, kde si zároveň vypočuli pravú Taliansku operu. Oddýchli si na pláži v Grécku či v Taliansku pri šume morských vĺn. Prešli sa malebnými uličkami v Amsterdame, pozreli si historické pamiatky v Berlíne, či kráľovské parky v Londýne a mnoho iného. Kaleido – virtuálna realita našich prijímateľov aktivizuje k činnosti, rozširuje ich predstavivosť, obohacuje o nové zážitky a poznatky, o ktorých následne vedú neskutočné dlhé a zaujímavé debaty. Súčasne sa im vynárajú predchádzajúce cestovateľské historky a výlety.

Výnimočný deň pani Zvaríkovej

Dňa 15.7.2021 navštívili HESTIU, n.o. dámy z Magistrátu hl. mesta Bratislavy – p. viceprimátorka Mgr. Lenka Antalová Plavuchová a Mgr. Táňa Sedláková – vedúca sekcie sociálnych služieb. Dôvod návštevy bol výnimočný – chceli spoznať a poďakovať sa pani Eme Zvaríkovej – obyvateľke nášho zariadenia za netradičný darček, ktorý od nej dostali pán primátor M. Vallo a všetci zamestnanci Magistrátu. Neuveríte, ale p. Zvaríková, ktorá profesijne pracovala ako učiteľka hry na klavíri – začiatkom roka 2020 začala skladať a tvoriť pieseň o Bratislave – ako vyjadrenie svojej lásky a vyznania mestu, v ktorom sa síce nenarodila, ale prežila väčšiu časť svojho života. Skomponovala dielo, ktoré poslala priamo p. primátorovi M. Vallovi a všetkým zamestnancom Magistrátu. Bohužiaľ epidémia nového koronavírusu zavrela naše zariadenie takmer na 15 mesiacov a znemožnila osobné zoznámenie sa a poďakovanie v danom čase – ale stretnutie sa predsa len podarilo. Príjemné stretnutie sa nieslo v znamení dobrej nálady, chutného pohostenia ale hlavne krásnej hudby – kde okrem piesni o Bratislave sme si vypočuli aj svetoznámy Valčík na krásnom modrom Dunaji a dokonca pani Ema zaspievala aj Ariu z opery Hubička od B. Smetanu. Účasť prijali aj rodinní príslušníci pani Zvaríkovej, bývalá riaditeľka a zakladateľka HESTIA, n. o. Ing. Dobrotková, MPH a pozvaní hostia. Pani Zvaríková si tento letný deň užila – okrem peknej striebornej brošni, ktorú dostala ako darček od p. primátora, kvetinových darov, potlesku a uznania – zostala krásna emócia, výnimočný pocit a nezabudnuteľná spomienka. Vďaka všetkým účastníkom a zamestnancom za kvalitné zorganizovanie podujatia.