
Pravidelne sa zúčastňujeme konferencií o paliatívnej starostlivosti, vzdelávame sa v tejto oblasti. Odkazy z 8. konferencie paliatívnej spoločnosti /ktorej sme členmi/ v téme sú pre nás výzvou, aby sme ich šírili.
Prečo neliečime chorobu? Lebo je nevyliečiteľná.
Prečo liečime život na svojom sklonku?, Lebo to je holizmus, celistvosť, jedinečnosť, výnimočnosť nášho možno aj adrenalínového príbehu. Lebo prišiel ten čas a chceme aby bol pozitívny, hodnotiaci, hoci aj smutný. Chceme aby si nás profesionáli, príbuzní, komunita, okolie všimli, keď odchádzame. Nechceme ostať a byť v tom sami.
Priebeh konferencie / konala sa 8.11.2024 v hoteli Senec/ nám otvára možnosť dotknúť sa tém, ktoré existujú, len ich treba pomenovať, nezabúdať, riešiť.
„Advokácia a koncepčná organizácia starostlivosti v paliatívnej medicíne“ autor MUDr.Ladislav Kabelka /Vysočina, Česká rebublika/ nám vysvetľuje aké dôležité je komunikovať, obhajovať priania nevyliečiteľne chorého človeka, aby sám vedel prijať sprevádzanie a pomoc od profesionálov. Uľahčiť jeho utrpenie liečbou bolesti, uspokojovať jeho potreby a pritom rešpektovať v ňom osobu a jej výnimočnosť. Uvádza body na ktoré my profesionáli nesmieme zabúdať
- ponuka trúchlenia
- prijatie ópiátov
- zmierenie sa s prognózou
- spiritualita
- koordinácia multidisciplinárneho tímu
- spolupráca s rodinou
- plánovanie
- holistický princíp
Paliatívna problematika v intenzívnej medicíne“ autor doc.MUDr. Jozef Firment PhD., a kol. uvádza vo svojej prezentácii potrebu chýbajúcej legislatívnej podpory pre paliatívnu starostlivosť tejto oblasti. Uvádza, že neposkytnutie záchrany života je vždy v rozpore s legislatívou, hoci jej následkom je ukrutné ľudské utrpenie. Dôležitá téma pre verejnú diskusiu a jej zvládnutie spoločnosťou.
„Ako sa má zdravotník postarať o seba a udržať si ľudský prístup“, autorka PhDr. Andra Križanová uvádza v prezentácii potrebu podpory
- zdravej klímy na pracovisku
- dobré vzťahy
- psychoterapia
- adekvátne finančné ohodnotenie
- slovné pochvaly
- vzdelávanie, školenia
- zmysel života
- vedieť čo nás robí šťastnými
Zároveň uvádza aj mýty, ktoré sú negatívnym javom, ale existujú
- každému pacientovi musím vyhovieť
- ukrývanie svojej horšej nálady
„Doma až do posledného dychu“ je prezentácia kazuistiky z mobilného hospicu sv.Lujzy v Banskej Bystrici od autorky PhDr. Renáty Vaníkovej. Vedie nás príbehom zo života úplne opusteného rozvedeného umierajúceho človeka žijúceho v jednej izbe spoločného bytu s manželkou a dcérou. Príbuzné sa nechcú o neho postarať pre negatívnu minulosť. Prítomnosť multidisciplinárneho paliatívneho tímu pri umierajúcom človeku neskôr privedú exmanželku aj dcéru k tomu, že si zoberú dovolenku, OČR a nastavia opatrovanie v posledných chvíľach života človeka. Napriek predchádzajúcim zlým vzťahom sa stávajú prirodzenou súčasťou sprevádzania v jeho posledných chvíľach.
S radosťou konštatujeme , že konferencie sme sa zúčastnili v početnom tíme, s prevahou mladých ľudí. Ďakujeme Slovenskej spoločnosti paliatívnej medicíny že usporadúva toto zmysluplné stretnutie, ktoré mení filozofiu, stratégiu a myslenie spoločnosti, zároveň nás vzdeláva.
Mgr. Veronika Šišková
Mgr.et Mgr. Jakub Kovár
Ing. Mgr. Ľubica Kočanová
/LK/