Úcta k našim starším by mala byť zdvorilosťou zakorenenou v každom z nás. Žiaľ, na tieto dôležité dôstojnosti sa v dnešnej spoločnosti do značnej miery zabúda.
Informačný vek postavil sofistikované technológie do popredia ľudskej komunikácie, vďaka čomu je dnešok o niečo menej osobný, ako dni minulé. Medzi rušnými programom žonglovania rodinného života a práce, okrem oslovovania ľudí cez kyberpriestor ako hlavný spôsob spojenia, sa na vhodné spôsoby úcty k starším akosi zabudlo. Namiesto toho, aby sme sa k našim starším správali s uznaním a rešpektom, ktorý si zaslúžia, sme často buď príliš zaneprázdnení, alebo ich prínos pre komunitu a rodinu jednoducho rýchlo odmietame.
Seniori majú celoživotné skúsenosti. Ide o generáciu, ktorá prežila Veľkú hospodársku krízu, Mníchovskú zradu, 2. svetovú vojnu, socializmus, izoláciu, nežnú revolúciu Títo múdri ľudia nás majú čo naučiť, ako vydržať zmeny a zvládať nepriaznivé životné podmienky.
Aj keď sluch, alebo pamäť seniorov nie sú také, aké boli v minulosti, naši starší majú veľkú múdrosť, ktorú môžu odovzdať. Jedna vec je čítať o premenách v spoločnosti, ale ešte zaujímavejšie je počuť o tom od niekoho, kto je váš príbuzný a má znalosti z prvej ruky.
Deväť spôsobov, ako si ctiť našich starších
1. Trávte s nimi čas a pozorne počúvajte.
Mnohí seniori sú osamelí, či už sú na dôchodku a už nemajú svoj pracovný program, alebo stratili manžela a priateľov. Bez ohľadu na to, stále potrebujú bohatý spoločenský okruh pre šťastie, pretože mnohí sa môžu časom dostať do izolácie, čo môže viesť k zhoršeniu zdravia. Je dôležité nájsť si čas na návštevu starších blízkych, aby ste s nimi nielen trávili drahocenný čas a učili sa od nich, ale tiež im dať účel, pretože vzťahy sú kľúčom k zdravému starnutiu. Keď ste v prítomnosti staršieho, nezabudnite počúvať, ako slová seniora pochádzajú z miesta s dlhoročnými skúsenosťami. Rozhovor môže byť prospešný pre vás oboch.
2. Buďte zdvorilí.
Byť slušný k staršiemu je prejavom úcty. Starší seniori vyrastali v čase, keď správanie a rešpekt boli súčasťou každodennej etikety. Ak hovoria, počúvajte ich. Neprerušujte ich a neoslovujte ich krstným menom, pokiaľ nemáte povolenie. Úctivosť môže nielen rozjasniť ich deň, ale aj váš, pretože sa môžete niečo naučiť, alebo sa jednoducho cítiť dobre, keď niekomu rozjasníte deň.
3. Požiadajte o radu.
Je smutné, že ageizmus existuje, aj keď starší ľudia sú jedni z najmúdrejších ľudí v spoločnosti. Je škoda myslieť si, že starší s celoživotnými skúsenosťami bude prehliadnutý kvôli ich radám. Seniori majú veľa čo prispieť k spoločnosti prostredníctvom svojich životných skúseností, takže hľadanie rady od staršieho je dobre strávený čas. Obaja oceníte aj sentiment.
4. Jedzte spolu.
Spoločné jedenie je pre ľudstvo jedným z najväčších spoločenských zvykov. Pri príjemnom stolovaní sa môžete aj zabaviť. Či už sa odvážite do obľúbenej reštaurácie, zabalíte si piknik alebo navštívite svojich seniorov doma, snažte sa spolu pravidelne jesť, stolovať.
5. Diskutujte o rodinnom pôvode, histórii a tradíciách.
V rodinných príbehoch je nepopierateľná sila. V skutočnosti, zostavenie ústnej rodinnej histórie môže nielen spojiť členov rodiny a posilniť väzby medzi generáciami, ale môžu tiež vzdelávať o rodinnej genetike, osobnostiach atď. Rodinná história sa premieta do silnejších rodinných väzieb a životných úspechov. Nedávne štúdie v skutočnosti ukázali, že deti, ktoré majú viac vedomostí o svojej rodinnej anamnéze, majú tiež tendenciu prejavovať väčšiu emocionálnu odolnosť, účinnejšie čelia stresu a výzvam, pretože majú silnejší zmysel pre to, odkiaľ pochádzajú a kým sú.
Prieskum uskutočnený organizáciou „Harris Poll“ a bol zadaný „A Place for Mom“ odhalil, že dospelí v USA chceli vedieť o svojich rodinných príslušníkoch, konkrétne o svojich matkách, nasledujúce témy:
- Hlavné body kariéry, napr. významné pracovné úspechy, obľúbená práca
- Rodinná anamnéza, napr. genealógia, pôvod rodiny
- Životné rady, napr. pohľad na starnutie, múdre slová, ktoré môžete zdieľať s deťmi a vnúčatami
- Zdravotná anamnéza, napr. zdravotné problémy bežné u rodinných príslušníkov, diagnóza život ohrozujúcej choroby
- Osobná história, napr. spomienky na detstvo, história randenia…